Studie naznačuje, že javorovité dřeviny poskytují nejlepší ochranu před poškozením ultrafialovými paprsky slunečního světla. Jako nejvíce ochranná se ukázala odrůda javor mléč (Acer platanoides).
Zjištění se objevují v časopise Urban Forestry & Urban Greening. Podle vědců jde o první studii svého druhu na severní polokouli. Ne všechny druhy ze stejné skupiny stromů však nabízejí stejnou ochranu.
Ve studii bylo během dvou let testováno 64 vzorků 16 druhů stromů. Bylo zjištěno, že javor mléč ‚crimson king‘ nabízí největší ochranu, nejmenší pak javor červený (Acer rubrum).
Jehličnan jinan dvoulaločný (Gingko biloba) je podle studie jeden z druhů, které poskytují nejmenší UV ochranu.
Výhody listí
Javory byly vybrány, protože patří mezi nejběžnější stromy, které jsou vysazeny na torontských školních hřištích a ve veřejných parcích.
Jedna ze spoluautorek studie, Sivajanani Sivarajah z University v kanadském Torontu, uvedla, že stromy poskytují mnoho výhod, ale nejsou dostatečně pochopeny.
„Víme, že stromy jsou nezbytné pro odstraňování látek znečišťujících ovzduší, vsak dešťové vody a mnoho dalších ekosystémových služeb ve městech,“ poznamenala.
„Zdravotní přínosy však nelze snadno vyčíslit, jako mnoho jiných nepřímých ekosystémových služeb. Měli bychom uvažovat o stromech jako o infrastruktuře veřejného zdraví.“
V průběhu dvou let tým změřil rozdíl mezi „erytemově“ váženou UV hladinou pod vrchlíkem stromu a porovnal ji se silou erytemově vážených UV paprsků slunečního světla na čerstvém vzduchu.
Erytémová váha dává indikaci potenciálu UV úrovně způsobit zčervenání kůže nebo spálení sluncem.
Stín poskytovaný korunami stromů může ochladit městské prostory až o 10 ° C
Severní polokoule
Studie jako první uvádí své nálezy na severní polokouli. Studie, jako je tato, byly dříve prováděny pouze v Austrálii a na Novém Zélandu, vysvětlila Dr. Sivarajah.
„Globální projekce změny klimatu říkají, že zde zažijeme teplejší a delší léta. Věřím, že bychom měli být připraveni na tyto globální změny životního prostředí a přemýšlet o navrhování zdravých měst, která lze obývat,“ řekla.
„Byli jsme překvapeni, že žádné studie tento fenomén neprozkoumaly, proto jsme chtěli poskytnout informace o vlastnostech stromů a ochraně proti UV záření.“
Autoři ve svém příspěvku poznamenali: „V městských oblastech se sluneční UV záření odráží od vybudovaných struktur a pevných povrchů. Jedním ze způsobů, jak snížit účinky UV odrazu, je zvětšit zastínění korunami stromů – to je zvláště důležité v městských oblastech, kde beton a jiné tvrdé povrchy představují zvýšené riziko expozice UV záření pro člověka. Měření in situ ukazují, že městské stromy poskytují podstatnou ochranu proti UV záření. Existuje však jen málo takových měření a rozdíly mezi druhy stromů byly špatně charakterizovány.“
Tým zjistil, že javor mléč ‚crimson king‘, dub dvoubarevný (Quercus bicolor), Břestovec západní (Celtis occidentalis) a buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica purpurea) nabízejí nejvyšší ochranný faktor (větší než tři, což znamená, že jeho odstín vám umožňuje zůstat venku třikrát déle, než kdybyste neměli ochranu žádnou), zatímco jinan dvoulaločný a javor červený měly nejnižší hodnoty ochrany (méně než dvě).
Dr. Sivarajah pro BBC News uvedla: „Zajímavé na naší práci je zjištění, že hlavní faktor variace UV ochrany mezi stromy souvisí s geometrií korun.“
Stromy s korunami, které byly méně průhledné a byly širší, poskytovaly větší ochranu. Zjistili také, že to byly druhy s vyšší úrovní tolerance stínu, které byly účinnější, pokud jde o ochranu proti UV záření.
Na závěr uvedla, že výběr stromů nabízejících zvýšenou ochranu proti UV záření by měl být klíčový při výběru městských druhů stromů.
„Podle mého názoru,“ dodala, „je zdraví lidí důležitější než estetika našich měst, ale je možné mít obojí, pokud to dobře naplánujeme.“