Stromy tu byly dříve než města a jsou pro člověka životně důležité
Dřeviny a zeleň jsou chráněny dle zákona č. 114/1992 Sb. (§ 7 odst. 1):
„Dřeviny jsou chráněny podle tohoto ustanovení před poškozováním a ničením, pokud se na ně nevztahuje ochrana přísnější (§ 46 a 48) nebo ochrana podle zvláštních předpisů.“
Je-li nutné okamžitě zabránit ničení zeleně, lze volat Policii ČR, městskou či obecní policii a také Českou inspekci životního prostředí. V ostatních případech se obraťte na příslušný orgán ochrany přírody, zpravidla obecní úřad. Každý případ poškozování či úprav zeleně má svá specifika, takže řešení se mohou lišit.
Co je ve většině případů v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny:
Poškozovat nebo ničit dřeviny tak, že to způsobí podstatné snížení jejich funkcí nebo způsobí jejich bezprostřední či následné odumření. Příklady: nešetrný ořez větví, poškozování kmene a kořenů, opakované pojezdy nebo parkování vozidel v kořenové zóně, nešetrná aplikace herbicidů.
Zdroj: Arnika
Pro nové výsadby:
Zákon o ochraně přírody (§ 9 odst. 1) umožňuje uložení následné péče o nově vysazené dřeviny na dobu až 5 let. Součástí náhradní výsadby a následné péče by mělo být zabezpečení stromků proti vývratu, instalace ochrany proti poškození kmene a kořenů (např. parkujícími automobily)…
Zdroj: Arnika
Kořenovou zónu stromu definuje linie jeho koruny + 1,5 m. Zásahy do kořenového prostoru mohou začít nejblíže 2,5 m od kmene a zasáhnout maximálně 40 % kořenového prostoru stromu. Výkopy v kořenovém prostoru ohrožují stabilitu a životnost stromu. Vzrostlé stromy mohou být podobnými zásahy silně ohroženy.
Stavební práce s pojezdem těžké techniky by měly probíhat 15 m od linie koruny, otevřené ohně by se měly rozdělávat 20 m od linie koruny.
Vegetační klid
Vegetační klid je období, kdy je dřevina v relativním vegetačním útlumu, tedy není výrazně aktivní, při vytváření nových vodivých pletiv. Stanovení doby vegetačního klidu odvíjí od počasí, tj. aktivity stromů a ptactva. Většinou se jedná o termín od 1. října nebo listopadu do 31. března. Razantní nástup rekordně teplých dní v posledních letech tuto dobu zkrátil. Stromy se prokazatelně chystají na nové olistění a rozkvět a ptáci začínají hnízdit dříve, na což je třeba brát ohled.
Kácení
Ochranu před kácením mají fyziologicky aktivní dřeviny a dřeviny, na kterých hnízdí ptactvo.
Pro kácení dřevin je třeba povolení od odboru životního prostředí/obce, je li obvod kmenu ve výšce 130 cm nad zemí větší než 80 cm. Pro keře platí větší plocha než 40 m2. Při poškození nebo pokácení dřeviny bez řádného povolení lze fyzické osobě uložit pokutu do výše 20 000 Kč.
Podle ustanovení § 5 Vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, se kácení dřevin provádí zpravidla v období jejich vegetačního klidu. Touto dobou vyhláška rozumí čas přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny.
Dřeviny, které svým stavem zřejmě a bezprostředně ohrožují život či zdraví občanů nebo hrozí škodou značného rozsahu na majetku, je možné pokácet i mimo dobu vegetačního klidu s tím, že takové kácení musí být do 15 dnů oznámeno orgánu ochrany přírody (§ 8 odst. 4 Zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny).
Obecná ochrana všech druhů ptáků, kteří volně žijí na evropském území členských států Evropských společenství, je zakotvena v § 5a Zákona č. 114/1992 Sb., kde jsou uvedeny zakázané činnosti, které je nutno posuzovat ve vztahu k jedincům nebo populaci dotčených druhů a to:
Usmrcování
Usmrcování jedinců obecně chráněných druhů ptáků je dle § 5a odst. 1 písm. a) Zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny zakázáno. V tomto případě je nutno ke kácení dřevin přistoupit mimo hnízdní období ptáků, kdy touto činností nedojde k porušení zákazů.
Ničení hnízd
Odstraňovat využívaná nebo funkční hnízda je je dle § 5a odst. 1 písm. b) Zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny zakázáno. Za funkční hnízda je třeba uvažovat nejen taková, která jsou právě využívaná hnízdícími druhy, ale i ta, na něž je známa významná vazba jedinců téhož druhu či jedinců jiných druhů v dalších sezonách (např. čápi, někteří dravci). V případě dřevin s hnízdy běžných druhů pěvců, která nejsou právě využívána k hnízdění, je odstranění povoleno.
Úmyslné vyrušování
S ohledem na ustanovení § 5a odst. 1 písm. d) Zákona č. 114/1992 Sb., je ke kácení dřevin zakázáno především v případě, že by daná činnost představovala takové rušení obecně chráněných ptáků, které by bylo významné z hlediska negativního dopadu na populaci daného druhu v území – např. v případě přítomnosti kolonie určitého druhu, kdy by rušením došlo ke snížení hnízdní úspěšnosti většiny párů v kolonii. V případě, při kterém dochází k rušení jednotlivých párů běžně v území hnízdících druhů, může být vyrušování tolerováno (činnost nebude mít negativní dopad na populaci v území).